Economics

Suppose Suzanne buys potatoes and onions. The MU of the next potato is 104 utils and the MU of the next onion is 88 utils. Potatoes cost $0.44 and onions cost $0.62. She only has money to buy one of them. Which should she buy?

It would be potatoes, however my homework answer and I disagree on the number of utils.

I say mu/p potatoes is 236.36

I say mu/p onions is 141.94

The homework answered is potatoes 226.1 utils per dollar. the onion is 154.40 utils per dollar…

Place your order now for a similar paper and have exceptional work written by our team of experts to guarantee you A Results

ordernowcc-green

Place your order now for a similar paper and have exceptional work written by our team of experts to guarantee you A Results

ordernowcc-green